SmartBusiness®

İŞİ ÖLÇMEK

Anahtar cümle “ÖLÇEMEZSENİZ YÖNETEMEZSİNİZ”

Bir işi geliştirmek ve belirlenen bir hedefe götürmek için öncelikle bugün ne nokta da olduğunu anlamak gerekir. Şirketin ve işin ne nokta da olduğunun da birçok alt detayı var. Bunların başında; şirketin gerçek içsel güçleri nelerdir, kaynaklarının yeterlilikleri nelerdir, pazardaki konumu, durumu nedir, rakiplerine olan üstünlükleri, zayıflıkları nelerdir, gerçek potansiyeli ne kadardır, şirketin bugünkü satış gücü ve büyümesi ile pazarı büyümesinin ne kadar önündedir gibi onlarca içsel ve dışsal ölçüm noktası mevcut. Bunlar sadece şirketin bugün olduğu durumu tespit edip, hedef koyabilmek içindir.

 

Büyümeyen şirket bir işe yaramaz ve yok olmaya mahkumdur. Amacımız şirketi pazardaki potansiyeline uygun şekilde karlı büyütmektir. Büyüme amacı için şirketin sadece bugününü ve mevcut durumunu değil uygulanacak olası stratejilerin, şirketimiz içindeki gelecek sonuçlarını da ölçmemiz gerekecektir. Olası senaryolara ait simülasyonların doğru sonuç vermesi için de bugüne ait ölçümlerin son derece doğru, yarına ait öngörülerin de tutarlı olması gerekir.

Tüm bu hedef belirleme ve gelecek planlama çalışmaları sonrasında, şirketin işleyişini her noktası ile izlemek, takip etmek ve sistem analizi yapmak gerekir. Bu da bir otomobilin gösterge tablosu, bir uçağın kokpitine benzetilebilir. Hızınızı, yakıt durumunuzu, yakıt tüketiminizle menzile olan uzaklığınızı sürekli ölçmelisiniz. Yola çıkarken hedeflediğiniz noktaya ulaşmak için belirlenen güzergâh ve plan dahilinde gittiğinizi bu sürekli ölçümlerle kontrol eder, her aşamanın farkında olursanız şirketi de güvenle hedeflerine ulaştırabilirsiniz.

SmartBusiness BaşarıModeli ile doğru ölçüm ve izleme yapabileceğiniz kokpite, size rotayı ve güzergahı bulduracak haritayı, haritaya uygun yön bulacağınız pusulayı ve hatta bir navigasyon cihazı ile şirketinizi donatma imkanına sahip olursunuz.

İş başarısı için tüm bu sistemleri kurmak tabii ki çok kalay değil, ancak zaman, emek, bilgi, tecrübe bileşimi ve uyumlu bir ortak çalışma ile mümkündür.