SmartBusiness®

ÇALIŞANLAR GÖZÜNDE "ÇALIŞILMAK İSTENEN ŞİRKET" OLMAK

Yarın, doğru ekibi olan şirketlerin ve onlara liderlik eden yöneticilerin olacak. İnsandan başka kaynakların iş başarısına etkisi az olacaksa, başarı doğru ekibin eseri olacaksa; doğru insanları bulmak da onları şirkete bağlamak da zor olacaktır.

İyi bir ekip kurmak, vizyonu belli, stratejisi belli şirket ve şirket tepe yöneticileri için bu başarı yolunun en önemli parçasıdır. Geçmişte tek kişinin büyük ticari başarılara giden şirket yönetimlerini görüyorduk. Bundan böyle tek kişilik gösteri niteliğindeki bu başarılar olmayacak, olanlar uzun süreli yani sürdürülebilir olmayacaktır.

İyi bir ekip, beraber çalışan insanlar topluluğu değildir. İyi ekip; şirketi hedeflerine götürecek olan Yönetim Stratejisine göre şekil alabilen, stratejinin her aşamasında gerekli yetkinliklere sahip olacak ve o aşama için başarıyı getirecek dinamik yapıdır. Yani bilinçli bir plan kurgusudur. Bazen duyarız, “çok iyi bir ekibimiz var ama hedefimize bir türlü ulaşamıyoruz” diye. İyi kavramı ölçülebilir bir kavram değildir. Eğer değerlendirmeyi iyi, kötü diye değil, ölçülebilir değerler üzerinden yaparsak ne kadar iyi, başarı için yeterli değerlendirmesini yapabilirdik. Ekibin stratejiye uygunluğunu ancak; gereken yetkinlik seviyeleri ve mevcut ekip yetkinliği karşılaştırmasıyla ve gerekli performans çıktıları ile gerçekleşen performans ölçüm sonuçları karşılaştırmasıyla buna ilave olarak, gelecek için gereken bireysel potansiyel ile ekibin mevcut potansiyeli karşılaştırması yoluyla, matematik yöntemler ile anlayabiliriz.

İyi ekip olmadan şirket başarısı olamıyorsa iyi ekip kurmak şart. Bundan daha büyük bir şart ise; iyi ekibi tutmak, o insanların işlerine, başarılarına devamlılığını sağlamaktır. Kalıcı, sürdürülebilir başarı budur.

Başarılı ve başarılı olma potansiyeli olan çalışanlar nasıl şirkette tutulur? Cevap; “çalışılmak istenen şirket olmakla” dır. Çalışılmak istenen şirkete ne demektir? Gelecek için umut veren şirket demektir. Bir vaadi olan şirket demektir. İddiası olan şirket demektir. Liderliği ve lideri olan şirket demektir. Adaleti, eşitliği, şeffaflığı sağlayan şirket demektir. Öğreten, ışık veren şirket demektir. İnsanı, bilen, anlayan, seven şirket demektir. Gelişen ve geliştiren şirket demektir. İnsanlarına, eleman, personel, işçi demeyen, o gözle bakmayan şirket demektir. Tüm bunları bir çırpıda söylemek kolay ama yapmak kolay değil.  Tüm doğru olan ama kolay olmayan şeyler için geçerli olduğu gibi; bunu da başarmak, zaman, emek, çaba ve süreç gerektirir. Sonuç olarak çalışanlar gözünde çalışılmak istenen şirket olmak, iyi bir vizyoner liderlik başlangıcı ile “doğru yönetilen şirket” olmayı gerektirir.

SmartBusiness® BaşarıModeli, vizyoner iş sahibi veya tepe yöneticilere, doğru ekibi kurmaları ve daha önemlisi ekibin sürekliliğini sağlamak için “çalışılmak istenen şirket olmak” için Doğru Yönetilen Şirket olma yolunda kılavuzluk eder.

çalışanlar gözünde çalışılmak istenen şirket olmak