SmartBusiness®

PAZARDA REKABET GÜCÜNÜ ARTIRAN MARKA OLMAK

Pazarda tüm ürün ve hizmet sunanlardan fark yaratmadan rekabet etme şansı yoktur. Fark yaratmayan, kuru rekabetle kimse para kazanamaz, Sadece rekabet etmiş, günü kurtarmış ama geleceği yok etmiş olursunuz. Kötü rekabet taviz vererek olur. Fiyattan, vadeden, tahsilattan, güvenli satıştan taviz vererek yapılan rekabet rekabet değildir. Bugün akıl içermeyen ve bu bahsettiğimiz kötü rekabetle pazarda mücadele eden şirketlerin geleceği yok. Peki doğru rekabet nasıl olur, nasıl yapılmalıdır. Doğru yapılan rekabetin sonunda; üstün gelme olmalıdır, pazar payını arttırma olmalıdır, eşit şartlarda mücadelede tercih edilen olunmalıdır. Stratejik Yönetim kavramının tüm alt bileşenlerinde olduğu gibi rekabet de mevcut durumu matematiksel ölçme, pazarı anlama buna göre de gelecekte nasıl evrileceğini öngörme ile başlar. Pazarı anlamak için önce müşterinin kim olduğunu ve kim olmadığını iyi tanımlamakla başlanmalıdır. Tanımlanan bu müşterinin kendi içindeki dağılımına göre marka, ürün ve hizmetlerin alımına nasıl karar verdiği çözümlenmelidir. Bu analiz ve çözümlemeler sonrası da nümerik olarak rekabetin tüm unsurlarıyla karşılaştırmalı değerlendirmesi yapılmalıdır.

Rekabetin parametrelerini yapmak rekabet gücünü artırmak için yeterli değildir. Asıl iş bu noktadan sonra başlar. Herkesin rekabette önde olmak için çok büyük çaba harcadığı günümüzde ve artık bundan böyle, herkesten farklı, herkesten daha değerli, herkesin yaptığından daha etkileyici şeyler yapma zamanıdır. Yani olmayanı ve müşteri için değerli algılanacak şeyleri bulma, ilk ve doğru uygulama ile sonuç alma vaktidir. Rekabet üstünlüğü sağlayıcı doğru fikirler hangi konuda ve neler olmalıdır? Bu sonunun cevabının sınırı olmamalıdır. Üründe farklılık, ürün sunumunda farklılık, ürünün algılanmasında farklılık, kullanım yerinde, fayda da farklılık, hizmette farklılık, satış sonrasında farklılık, ticarette farklılık, fiyatta, vade de farklılık, ödeme şeklinde farklılık, garanti ve iade şartlarında farklılık, teslimatta, teslimat süresinde farklılık, gibi sonsuz sayıda para eder fikir ile tüm rakiplerden ayrışmak gerekir. Bu güzel fikirleri bulup uyguladığınızda taklit edilmeyecek mi, tabi ki edilecek ve o zaman doğru yolda olduğunuzu anlayacak firmanız. Pazar liderliğine giden yolun rekabet üstünlüğünden geçmesinin sebebi de budur. Para eder, ticari değer yaratan yaratıcı fikirler “inovasyon”dur. Bu süreç sonu gelmez şekilde, değer eden ve pazarda rakipler karşısında şirketin ve markanın rekabet gücünü arttıran şekilde sürüp gitmelidir.

SmartBusiness® BaşarıModeli şirketlere Stratejik Yönetimin bir bileşeni olarak; rekabet üstünlüğü saylayıcı bu süreci sürekli kılmak için sistemler kurar ve şirketin bu yola yatırım yaparak geleceklerini güvence altına almasını sağlar.