SmartBusiness®

ŞİRKET DEĞERİNİ ARTTIRAN PROFESYONEL YÖNETİM SİSTEMLERİYLE ÇALIŞMAK

 

Artık şirketlerin, arazi, bina, makina ve parası dışındaki varlıklar şirketin geleceği için çok daha önemli. Maddi varlıklar bugün para edebilir ama gelecekte başarılı olmasını garanti etmez. Gelecekte başarılı olmanın yegâne yolu doğru bir vizyon peşinde, doğru bir yönetim sistemi kurmaktır. Şirketin bugünkü değeri gelecekte de para kazanmasını sağlayacak bir yönetim sistemi olduğunda artar. Ama şirketin parası ve diğer varlıkları gelecekte başarılı olup, para kazanmaya devam edeceğini garanti etmez.

Şirket değerini belirleyecek olanlar; o şirkete yatırım yapmak isteyen yatırımcı, o şirketi satınalmak isteyen başka bir şirket veya ortak olmak, beraber para kazanmak isteyen şirketlerdir. İstediğiniz kadar şirket değerlemesi ile şirketin varlıkları üzerinden şirket değerini hesaplatın, yine de değeri müşteri yani yatırımcı belirler. Peki yatırımcılar neye göre değerlendirip, neye göre karar verirler? Geçmişte şirket değeri varlıklar ve o günkü ticaret hacmi üzerinden değerlendirilmekte idi. Bugünden sonra ve gelecekte daha da çok olmak üzere, şirket değeri şirketin pazardaki potansiyeli ve bu potansiyeli gerçekleştirebilecek profesyonel yönetim sistemi olup olmadığına göre değerlenecek. Dolaysıyla, pazarında potansiyeli olan bir iş kolunda çalışmak, yani doğru işi bulmuş olmak bile, o şirketi doğru yönetemediğiniz durumda şirket değeri için para etmiyor. Bugün birçok işletme sahibi veya tepe yönetici kendi iş kolunu verimsiz, kazançsız bularak gireceği yeni işler, iş kolları arıyor. Bu konuda yapılan istatistikler de bu arayışın çok anlamlı olmadığını, iyi yönetilmeyen şirketlerin yeni girdikleri işlerde de çok başarılı olamadıklarını gösteriyor. Buna örnek olarak ülkemizdeki sanayi işletme geçmişi olan orta ölçekli şirketlerin, kendi işlerini terk ederek çoğunluğunun hiç tecrübeleri olmayan, inşaat, perakende gibi alanlara girip, çok başarılı olamamaları gösterilebilir.

İşini profesyonel yönetemeyen hangi işte olsa iyi yönetemeyecektir. Profesyonel yönetim sistemi kurmak bir tercih değil bundan sonra bir zorunluluktur.

SmartBusiness® BaşarıModeli ile Profesyonel Yönetim Sistemi kuran şirketlerin sahipleri veya tepe yöneticileri, hem şirketleri için belirledikleri vizyonda, koydukları hedefleri gerçekleştirme yolunda şirketlerini kârlı olarak büyütecek hem de şirket değerini fiziki varlıklarının ötesinde arttıracaklardır.

şirket değerini artıran profesyonel yöntemlerle çalışmak