SmartBusiness®

ULUSLARARASI RAKİP VE YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKEN ŞİRKET OLMAK

 

Yerel olarak, yerel kalarak endüstriyel ölçekte şirketimize ve işimize değer katmak neredeyse imkânsız. Dünya üzerinde hüküm süren ekonomi sisteminin başarısı, büyümeye endekslidir. Büyüyen kazanacak, büyümeyen yok olacak. Şirketler için doğru yön risk almadan, karlılık ile sağlıklı büyümedir. Şirketin bugün ne noktada olduğundan daha önemli değerlendirme kriteri gelecek için potansiyel barındırıp barındırmadığı ve Profesyonel Yönetim Sistemi ile sağlıklı büyümesini sağlayıp sağlamadığıdır.

Potansiyeli olan ve sağlıklı büyüyen şirketler yatırımcı ilgisi çeker. Bir şirkete gerçek anlamda yatırımcı ilgisi varsa doğru yolda demektir. Şirket ile ilgilenen başka şirketlerin olması, bu açıdan temas kuruluyor olması gerçek anlamda yatırımcı ilgisi olduğu anlamına gelmez. Bazen büyük rakipler küçük Rakiplerini yok ekmek için bile şirketleri satın alırlar. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tür satınalmalar, ortaklıklar olmaktadır. Bu ve buna benzer özel durumları gereği olan satınalma ve ortaklıklar, o şirketin potansiyeli ve/veya doğru yönetilmesinden dolayı sağlanan yatırımcı ilgisinden başka bir şeydir.

Tüketici ürünler müşteri kitlesinden, çalışanlar kitlesine şirket yatırımcılarından, borsa hisse yatırımcılarına kadar tüm karar vericilerin tercihini artık şirketin geçmişinden veya bugün olduğu noktadan çok gelecek için vaatleri ve potansiyelinin kazanca nasıl döneceği şekillendiriyor. Dünya ölçeğinde hem gelecek vaatleri sebebiyle nominal değerinin çok üstünde değer eden şirket örneklerini görüyoruz. Aksi tarafta da yüzyıla yakın ticari geçmişlerine, bugün korudukları statülerine rağmen değer etmeyen hatta bu sebeple batan şirketler görüyoruz.

Doğru strateji ve doğru yönetim ile şirket değerini arttıran ve yatırımcı ilgisi alan şirketler, satılmasa, ortak veya yatırımcı almasa bile, değerli marka olma algısı ile satışlarını ve karlılıklarını arttırırlar. Doğru yönetim satış ve karlılık getirir, büyüme de değer yaratarak tekrar müşteri teveccühü ve tercihini arttırır. Bu pozitif yönde kendini tetikleyen bir büyüme döngüsü getirir.

SmartBusiness® BaşarıModeli; şirketlerin doğru yönetimle karlı büyümeleri için pazarı ve kendilerini doğru analiz ederek, doğru stratejileri belirleyip, Stratejileri doğru sistemlerle uygulayarak yatırımcılar gözünde değerli şirket / değerli marka olmaları için iş sahibi ve tepe yönetici ile birebir çalışan bir sistemdir

uluslararası rakip ve yatırımcıların ilgisini çeken şirket olmak